Wskazania do badania USG układu moczowego u dzieci

Ultrasonografia, tuż obok badania moczu, jest głównym i najważniejszym badaniem oceniającym budowę i funkcjonowanie układu moczowego. Badanie to jest przede wszystkim nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, co odgrywa szczególną rolę w diagnostyce chorób występujących u dzieci. Jakie objawy są przesłanką do wykonania USG układu moczowego u dziecka? Jak dokładnie przebiega to badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Co można ocenić za pomocą badania ultrasonograficznego układu moczowego?

Badanie ultrasonograficzne to jedno z najbardziej wszechstronnych i użytecznych badań współczesnej medycyny. Jest ono wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie medycyny, także urologii czy nefrologii. Doświadczony specjalista, z pomocą USG, może dokładnie ocenić funkcjonowanie i budowę układu moczowego. Badanie to umożliwia ocenę takich narządów jak:

  • nerki;
  • nadnercza;
  • pęcherz moczowy;
  • moczowody

Kiedy wykonać badanie USG układu moczowego u dziecka?

Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne, dlatego można wykonywać je u dzieci w każdym wieku, a nawet powtarzać je w razie potrzeby. USG układu moczowego wykonuje się zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Głównym zastosowaniem tego badania jest diagnostyka lub kontrola:

  • nawracających zakażeń układu moczowego;
  • wad wrodzonych układu moczowego;
  • zapalenia nerek;
  • wodonercza, poszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych;
  • niewydolności nerek;
  • urazów brzucha lub okolicy lędźwiowej.

Kiedy warto zgłosić się na badanie USG układu moczowego? Ważną przesłanką bywa nieprawidłowe badanie ogólne moczu, wyczuwalny palpacyjnie guz w obrębie jamy brzusznej lub nieprawidłowy przyrost masy ciała dziecka. Wskazaniem są także nawracające objawy dyzuryczne, takie jak częste lub bolesne oddawanie moczu. USG układu moczowego jest także zalecane w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych brzucha lub okolicy lędźwiowej.

Przebieg badania USG układu moczowego u dzieci

Badanie USG układu moczowego nie wymaga specjalnych przygotowań. Ważne jest, by dziecko zgłosiło się na badanie z pełnym pęcherzem. Dzięki temu badanie ultrasonograficzne jest dokładniejsze, a wyniki bardziej miarodajne. Zaleca się również, by na badanie przyjść na czczo.

Badanie ultrasonograficzne układu moczowego wykonywane jest zwykle w pozycji leżącej, na kozetce. Specjalista smaruje skórę brzucha dziecka specjalnym żelem sprzęgającym, po czym przykłada do niej głowicę aparatu USG. Poprzez jej delikatne ruchy, lekarz uwidacznia kolejne tkanki i narządu układu moczowego.

USG układu moczowego jest badaniem w czasie rzeczywistym. Specjalista może więc poinformować opiekuna o ewentualnych nieprawidłowościach czy schorzeniach wykrytych u dziecka. Po wizycie dziecko może normalnie wrócić do swych codziennych aktywności.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?