USG nadgarstka – podstawowe badanie w przypadku podejrzenia schorzeń i urazów

Jego położenie i charakter ruchu sprawiają, że jest narażony na wiele obciążeń bezpośrednio powodujących urazy i zwyrodnienia. Ultrasonografia nadgarstka stanowi elementarne badanie obrazowe umożliwiające precyzyjne określenie zmian pourazowych lub zwyrodnieniowych występujących w obrębie stawów nadgarstkowych.

Co może wykryć USG nadgarstka?

Specyfika badania USG pozwala na dokładne zobrazowanie nie tylko kości, ale także ścięgien, więzadeł. Doświadczony specjalista za pomocą tego badania jest także w stanie ocenić włókna nerwowe. Co więcej, dzięki badaniu USG istnieje również możliwość przeprowadzenia niektórych zabiegów interwencyjnych. W ramach tzw. sonochirurgii możliwe jest przede wszystkim dostawowe podanie leków lub punkcja stawów nadgarstka. Ponadto jest to nieocenione narzędzie służące do kontrolowanie przebiegu leczenia. Przykładem patologii wykrywanych podczas ultrasonografii nadgarstka są:

  • choroba de Quervaina, polegająca na występowaniu dolegliwości bólowych w obrębie nasady kciuka i bocznej części nadgarstka;
  • gangliony, czyli miękkie guzki wypełnione płynem zlokalizowane na grzbietowej stronie nadgarstka;
  • zespół cieśni kanału nadgarstka objawiający się drętwieniem lub bólem nadgarstka promieniującym w kierunku palców.

Kiedy udać się na badanie USG nadgarstka?

Ultrasonografia pozwala na postawienie dokładnej diagnozy zarówno przy występowaniu urazów mechanicznych jak i stanów zapalnych czy schorzeń wewnętrznych. Wśród najczęstszych przyczyn wykonywania tego zabiegu wskazuje się:

  • występowanie dolegliwości bólowych w okolicy nadgarstka;
  • zaczerwienienie i opuchliznę stawu;
  • zaburzenia czucia lub ruchomości nadgarstka;
  • guzy i torbiele w obrębie stawu nadgarstkowego;
  • ocenę zmian pourazowych, zapalnych i zwyrodnieniowych;
  • podejrzenie zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Przebieg badania ultrasonograficznego nadgarstka

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne, a przy tym bardzo dokładne. Ponadto nie wymaga od pacjenta poczynienia żadnych szczególnych przygotowań. Wykonujący badanie lekarz nakłada na badany obszar żel sprzęgający zmniejszający tarcie, a następnie, przy pomocy delikatnych ruchów ,sprawdza całą powierzchnię nadgarstka. Specjalista może również poprosić badanego o wykonanie nadgarstkiem określonych ruchów w celu oceny interakcji między poszczególnymi elementami stawu. Uzyskane wyniki pacjent otrzymuje bezpośrednio po zabiegu w formie dokumentacji zdjęciowej oraz obszernego opisu.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?