USG jamy brzusznej u dzieci – jak się przygotować?

Gdy dziecku dokuczają bóle brzucha, których przyczynę trudno zlokalizować, zwykle lekarz podejmuje decyzje o skierowaniu dziecka na USG jamy brzusznej. Czasami rodzice sami uznają, że warto wykonać takie badanie w celach kontrolnych. USG jest badanem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym, dlatego jest niezmiernie ważnym narzędziem diagnostycznym.

Co warto wiedzieć przed badaniem?

Choć badanie jest w pełni bezpiecznie i bezinwazyjne, wymaga jednak pewnych przygotowań, by było wiarygodne i mogło służyć w różnicowaniu chorób i dalszej diagnostyce. Dorośli muszą pamiętać o wypiciu minimum 1 litr wody na godzinę przed badaniem, powstrzymaniu się od jedzenia około sześciu godzin przed badaniem, a także zadbać o to, by pozbyć się wzdęć. A jak to jest z dziećmi?

USG jamy brzusznej u niemowląt i małych dzieci

Należy pamiętać, że USG jamy brzusznej nie sprawi dzieciom żadnego bólu. Niepokój może rodzić jedynie sama sytuacja stresowa, związana z przeprowadzaniem badania, dlatego warto, by dziecko było nakarmione najpóźniej na godzinę przed jego wykonaniem. Dodatkowo zapewni to odpowiednie wypełnienie pęcherza.

To ważne, ponieważ pozwoli dziecku spokojnie leżeć w jednej pozycji, a lekarzowi ułatwi pracę. USG jamy brzusznej pozwoli ocenić stan narządów wewnętrznych, które znajdują się w brzuchu dziecka. Pozwala ono stwierdzić jak się rozwijają, zbadać kształt i umiejscowienie, a także zdiagnozować choroby wrodzone i nieprawidłowości w ich budowie.

USG jamy brzusznej u starszych dzieci

Starsze dzieci powinny być przygotowane na to, że do badania muszą przystąpić na czczo. W przypadku nastoletnich dzieci wymagane jest podobne przygotowanie jak u dorosłych – nie spożywanie posiłków na 4-6 godzin przed badaniem. Jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnym szkolnym – należy wstrzymać się ze spożywaniem posiłków przez około trzy godziny.

Również dzieci powinny mieć wypełniony pęcherz moczowy, dlatego warto podać wodę lub herbatę na 30-60 minut przed badaniem oraz nie oddawać moczu. W dniu poprzedzającym badanie należy powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych posiłków, również tych wzdymających. Nastolatki, podobnie jak dorośli, powinny wziąć leki zmniejszające ilość gazów.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek