USG jako jedno z podstawowych badań lekarskich pozwalające wykryć wiele problemów

Na czym polega ultrasonografia?

Badanie ultrasonograficzne opiera się na działaniu fal ultradźwiękowych, które mają zdolność przenikania przez komórki ludzkiego organizmu. Lekarz wykonujący badanie pokrywa badany obszar żelem sprzęgającym, który ma dwie podstawowe funkcje: ma on na celu zmniejszenie tarcia i ułatwienie poruszania się głowicy, a także ma ułatwić przenikanie fal przez tkanki, a co za tym idzie wyeliminować ewentualne powstawanie zakłóceń na obrazie. Specjalista przykłada następnie do ciała specjalną sondę, która emituje i odbiera odbite od narządów wewnętrznych fale. Aparat USG przetwarza je i wyświetla obraz na ekranie monitora. Badanie to wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza, że wykwalifikowany lekarz może ocenić stan narządów już podczas jego wykonywania. Wyniki wraz z opisem pacjent uzyskuje tuż po zakończeniu zabiegu.

Co bada USG?

Istnieje wiele różnych rodzajów ultrasonografii. Za jej pomocą można obrazować takie narządy jak: trzustka, wątroba, śledziona czy narządy układu moczowo-płciowego. USG pozwala ocenić kształt i wielkość narządów, a także ich strukturę i echogeniczność. Badanie umożliwia też zmierzenie i określenie niektórych cech występujących patologii. Wśród najczęściej wykonywanych badań wyróżnia się:

  • USG jamy brzusznej;
  • USG piersi;
  • USG tarczycy;
  • USG serca (tzw. echo serca);
  • USG ginekologiczne.

Wskazanie do wykonania badania USG

Specjaliści zalecają regularne wykonywanie badania ultrasonograficznego, w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Badanie to idealnie sprawdza się w rozszerzonej diagnostyce, zwłaszcza w momencie zaobserwowania niespecyficznych objawów, takich jak dolegliwości bólowe, spadek masy ciała czy przewlekłe zmęczenie. Za pomocą USG często kontroluje się także efekty przeprowadzonego wcześniej leczenia, jak również przebieg ciąży.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek