USG dzieci – kiedy się zgłosić, jak się przygotować?

Kiedy warto wykonać USG dzieci?

Nie zawsze badanie palpacyjne pozwoli rozwiać wątpliwości odnośnie stanu zdrowia dziecka. Niekiedy potrzebne jest pogłębienie diagnostyki poprzez wykonanie dodatkowych badań. Jednym z najczęściej stosowanych jest właśnie USG, które pozwala na szybką i dokładną ocenę stanu badanych narządów. U dzieci zaleca się wykonanie:

  • USG stawów biodrowych, które pozwala na wykrycie ewentualnej dysplazji stawów biodrowych;
  • USG przezciemiączkowego, które uwidacznia stan wraz z komorami mózgu i jego unaczynieniem. Najczęstszymi wskazaniami do jego wykonania jest wcześniactwo, dystrofia płodu bądź nieprawidłowości stwierdzone w badaniu neurologicznym;
  • USG jamy brzusznej pozwalające na wykrycie patologii w obrębie narządów wewnętrznych. Jest to dominujące badanie wśród dzieci. Wskazaniem do jego wykonania są między innymi bóle brzucha o różnym podłożu, występowanie krwi bądź śluzu w kale, krwiomocz czy częste wymioty lub biegunki.

Jak przygotować dziecko do badania USG?

W znacznej większości nie ma szczególnych wymogów, jeśli chodzi o przygotowanie do ultrasonografu dziecka. Mowa tu między innymi o USG tkanek miękkich, bioder lub węzłów chłonnych. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku USG przewodu pokarmowego i układu moczowego. Przed wykonaniem diagnostyki układu moczowego ważne jest nawodnienie organizmu – dziecko powinno przyjść na badanie z pełnym pęcherzem moczowym. Czasem USG wykonywane jest zarówno przed, jak i po oddaniu moczu. Natomiast przed badaniem jamy brzusznej, mały pacjent powinien nie jeść przez kilka godzin oraz nie pić gazowanych napojów.

Pracownicy przychodni MULTI MED są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy zapewnią dziecku jak największy komfort podczas wykonywania zabiegu, dzięki czemu uzyskane wyniki będą rzetelne i dokładne.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek