USG Doppler żył miednicy i jamy brzusznej

Efekt Dopplera – czym jest i co pomaga zdiagnozować?

Jak już wcześniej wspomniano, USG z wykorzystaniem efektu Dopplera stosuje się w celu wykrycia zagrażających zdrowiu i życiu nieprawidłowości występujących przepływie krwi. Za jego pomocą możliwe jest ocena tętnic szyjnych, podobojczykowych, serca, narządów jamy brzusznej, narządów płciowych, a także kończyn górnych i dolnych. Najczęściej USG Dopplera wykorzystywane jest w przypadku:

  • występowania obrzęków kończyn,
  • podejrzenia choroby zakrzepowo-zatorowej kończyn dolnych;
  • diagnostyki nadciśnienia tętniczego;
  • oceny stanu po transplantacji narządów;
  • obciążeń rodzinnych związanych z występowaniem chorób sercowo-naczyniowych.

USG Doppler pozwala na ocenę żył miednicy i jamy brzusznej

USG Doppler jest kluczowym badaniem służącym do wykrywania niewydolności żylnej tak u mężczyzn, jak i u kobiet. Pozwala na ocenę nawet niewielkich zwężeń z określeniem ich lokalizacji i stopnia zaawansowania. Podczas badania możliwa jest ocena budowy aorty oraz jej rozgałęzień. Lekarz diagnosta sprawdza również, czy w obrębie naczyń krwionośnych nie występują skrzepliny, tętniaki lub zmiany miażdżycowe. Całościowa ocena dopplerowska, dokładnie przeprowadzone badanie i diagnoza postawiona przez doświadczonego lekarza pozwalają na stwierdzenie (bądź wykluczenie) niewydolności żylnej miednicy, czyli nieprawidłowego krążenia krwi w układzie żylnym jamy brzusznej i miednicy małej. Wprowadzenie odpowiedniej kuracji pozwoli uniknąć wystąpienia problemów żylnych w obrębie kończyn dolnych.

Przebieg badania USG Doppler

Efekt Dopplera polega na emitowaniu przez głowicę aparatu fali ultradźwiękowej, która odbija się od przepływającej krwi i powraca do urządzenia, gdzie rejestrowane są zmiany częstotliwości ultradźwięków. Wyniki badania przestawione są następnie na ekranie w formie obrazu, z którego doświadczony specjalista może wyczytać nawet niewielkie patologie dotyczące układu naczyniowego.

Badanie USG Doppler naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy wymaga niewielkiego przygotowania. Zaleca się, aby pacjent na trzy dni przed zabiegiem rozpoczął przyjmowanie symetykonu w celu pozbycia się gazów jelitowych, a  w przeddzień badania zastosował lekkostrawną dietę z wyłączeniem surowych owoców, warzyw i ciemnego pieczywa. Dodatkowo na zabieg należy stawić się na czczo. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, a po jego wykonaniu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?