USG Doppler u dzieci a dorosłych – czy są różnice?

Badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera stanowi złoty standard diagnostyki wielu poważnych schorzeń. Badanie to znajduje szerokie zastosowanie w procesie diagnostycznym zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kiedy warto wykonać to badanie? Czy jego przebieg różni się u dzieci i dorosłych? W poniższym artykule staramy się odpowiedzieć na te pytania!

Czy badanie USG Doppler jest bezpieczne?

Część badań, wykonywanych u dorosłych, stanowi zagrożenie dla rozwijających się organizmów dzieci. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci są badania z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. Rodzice często pytają, czy USG Doppler jest badaniem stwarzającym zagrożenie dla zdrowia ich dziecka. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezpieczne, nawet dla noworodków i niemowląt. Badanie to nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, a falę ultradźwiękową, która nie stwarza zagrożenia nawet przy wielokrotnym powtarzaniu badania.

Kiedy wykonuje się USG Doppler u dorosłych?

U dorosłych USG Doppler wykorzystywany jest głównie w profilaktyce lub kontroli chorób układu sercowo-naczyniowego. Do najczęstszych wskazań należy przede wszystkim diagnostykę zwężeń w obrębie tętnic domózgowych, czyli tętnic szyjnych i kręgowych. Jest to szczególnie ważne badanie w profilaktyce udarów niedokrwiennych mózgu. Innym częstym wskazaniem do wykonania USG Doppler u dorosłych jest kontrola stanu naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych. Badanie to umożliwia wykrycie takich schorzeń jak zakrzepica żylna czy przewlekła niewydolność żylna.

Wykonanie USG Doppler niczym nie różni się od klasycznego badania ultrasonograficznego. Specjalista nanosi najpierw na skórę nad badanym obszarem żel sprzęgający, a następnie przykłada do niej głowicę aparatu USG. Poprzez jej delikatne ruchy, lekarz uwidocznia poszczególne tkanki. Przed wykonaniem USG Doppler zwykle nie jest wymagane od pacjenta specjalne przygotowanie, a po zakończonym badaniu może on normalnie powrócić do swoich aktywności.

Jakie są wskazania do badania USG Doppler u dzieci?

Główną różnicą pomiędzy USG Doppler u dzieci a dorosłych są wskazania do wykonania tego badania. U dzieci występuje relatywnie niskie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca czy przewlekła niewydolność żylna. Właśnie dlatego najczęstszymi przesłankami do wykonania USG Doppler u najmłodszych są:

  • wady rozwojowe;
  • guzy naczyniowe;
  • zaburzenia przepływu krwi w naczyniach mózgowych (zawroty głowy);
  • stany zapalne naczyń krwionośnych;
  • choroby jąder i najądrzy;
  • zaburzenia funkcjonowania nerek;
  • stany po przeszczepach narządów, takich jak nerki czy wątroba;
  • nadciśnienie tętnicze.

Wykonanie badania USG Doppler u dzieci przebiega identycznie, jak u dorosłych. Warto pamiętać, że specjaliści w przechodni MultiMed dokładają wszelkich starań, by badania wykonywane u najmłodszych były bezstresowe i w pełni komfortowe.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?