USG Doppler tętnic

Co wykrywa USG Doppler?

Badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera wykonywane jest w diagnostyce i monitorowaniu zwężeń tętnic spowodowanych miażdżycą oraz innymi schorzeniami w obrębie szyi, brzucha oraz kończyn dolnych i górnych. Precyzyjnie pozwala na pomiar prędkości i kierunku przepływu krwi, a także ocenę przekroju i wydolności badanych tętnic. Przy wykorzystaniu efektu Dopplera z dużą dokładnością można wykryć anomalie w obrębie:

  • tętnic kończyn dolnych i górnych – między innymi obecność skrzeplin, blaszek miażdżycowych, tętniaków, a także pogrubienia śródbłonka naczyniowego;
  • tętnic nerek czy wątroby – uwidacznia zmiany w naczyniach narządu;
  • tętnic szyjnych i podobojczykowych – USG Doppler odgrywa istotną rolę w diagnostyce stanu naczyń domózgowych oraz oceny czynników ryzyka udarów.

Kiedy warto wykonać USG dopplerowskie tętnic?

Wśród najczęstszych wskazań do wykonania USG Dopplera wymienia się:

  • miażdżycę tętnic, zwłaszcza u chorych po 65. roku życia;
  • rodzinne obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi;
  • rozszerzoną diagnostykę nadciśnienia tętniczego;
  • monitorowanie stanu po transplantacji narządów, w tym nerki czy wątroby;
  • występowanie dyskomfortu w obrębie kończyn dolnych, do którego zalicza się marznięcie stóp czy obrzęk kostek.

Jak przebiega badanie USG Doppler?

Badanie USG z wykorzystaniem efektu Dopplera jest badaniem szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym, a przy tym niezwykle precyzyjnym. Dzięki swojej specyfice może być stosowane u wszystkich osób, a po jego wykonaniu można bez przeszkód powrócić do wykonywania codziennych aktywności. Samo badanie trwa zaledwie kilkanaście minut, a pacjent otrzymuje wyniki z jego przebiegu tuż po zakończeniu wizyty.

Wykonujący badanie lekarz nakłada na głowicę aparatu USG specjalny żel ułatwiający przenikanie fal, po czym przykłada ją do skóry pacjenta tuż nad badanym obszarem. Wykonując delikatne ruchy uwidacznia badane struktury i przepływ krwi w sąsiadujących z nimi naczyniach.

W większości przypadków ultrasonografia dopplerowska nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest przeprowadzenie badania w obrębie jamy brzusznej, czyli USG tętnic nerkowych, tętnic wątrobowych czy aorty brzusznej. Niezbędne jest wtedy pozbycie się nadmiaru gazów jelitowych, które utrudniają, bądź nawet uniemożliwiają dokładne zobrazowanie badanego obszaru. Na trzy dni przed terminem badania pacjent powinien zacząć przyjmować symetykon oraz stosować lekkostrawną dietę. Na samo badanie należy stawić się na czczo.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?