USG 2 trymestru

Co ocenia USG połówkowe ciąży?

USG w drugim trymestrze ciąży jest badaniem przesiewowym, które służy do wykrycia ewentualnych wad rozwojowych w organizmie dziecka. Zaleca się jego wykonanie pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży, jednak wielu specjalistów poleca trzymania się górnej granicy tego przedziału. Rozwijający się płód jest wtedy znacznie większy, co pozwala na bardziej rzetelną ocenę narządów wewnętrznych dziecka.

USG połówkowe ocenia przede wszystkim:

  • płeć dziecka;
  • dokładną budowę anatomiczną części ciała, w tym główki i szyi;
  • budowę anatomiczną brzucha wraz z narządami wewnętrznymi;
  • budowę kręgosłupa oraz kończyn;
  • ilość płynu owodniowego;
  • obecność markerów wad genetycznych;
  • budowę, lokalizację i wydolność łożyska.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne w drugim trymestrze ciąży?

USG połówkowe to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane przez powłoki skórne brzucha kobiety ciężarnej. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania, choć zaleca się, by pacjentka zgłosiła się na wizytę z pełnym pęcherzem, co znacznie pomaga w uwidocznieniu płodu. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz aplikuje na brzuch pacjentki specjalny żel, po czym przesuwa i delikatnie dociska głowicę aparatu USG. Niekiedy konieczne jest, by ciężarna w trakcie badania udała się na krótki spacer, aby dziecko zmieniło pozycję na bardziej korzystną. USG 2 trymestru ciąży trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Niektórzy rodzice martwią się o wpływ badania USG na rozwijający się płód. Są to bezpodstawne obawy, ponieważ bezpieczeństwo tej metody zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych. USG połówkowe jest całkowicie bezpieczne i nie wywiera żadnego wpływu na zdrowie dziecka.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?