Objawy chorej tarczycy

Za co odpowiada tarczyca?

Tarczyca należy do gruczołów dokrewnych, co oznacza, że jest odpowiedzialna za wytwarzanie i wydzielanie hormonów do krwi.

Gruczoł ten wytwarza tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę, które wpływają na wygląd włosów i skóry, mają wpływ na pracę układu pokarmowego, nerwowego i kostno-stawowego, a także na gospodarkę fosforowo-wapniową i serce.

Tarczyca działa w układzie sprzężenia zwrotnego. Przysadka oraz podwzgórze sterują pracą tarczycy, która wydzielając hormony tarczycowe wpływa zwrotnie na pracę przysadki oraz podwzgórza.

Gdy tarczyca choruje – objawy

W sytuacji, w której hormony tarczycy nie są wydzielane prawidłowo, zazwyczaj potocznie mówimy o chorej tarczycy. Zarówno ich niedobór jak i nadmiar, skutkują negatywnymi dla zdrowia konsekwencjami. Jakie objawy mogą wskazywać na to, że nasza tarczyca jest chora?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na naszą przemianę materii. Zarówno nagły, nieuzasadniony wzrost masy ciała, jak i spadek, mogą świadczyć o chorobach tarczycy. Jeśli obserwujemy u siebie duszności i zaparcia, problemy z koncentracją, bóle głowy, czy kołatanie serca, uczucie przejmującego zimna lub gorąca, niezależnie od warunków zewnętrznych, bezsenność, wieczne zmęczenie, osłabienie włosów i paznokci, czy zmiany w cyklu miesięcznym – warto wykonać badania.

Takie sygnały wysyłane przez nasz organizm mogą świadczyć o niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Obie te choroby, gdy pozostają nieleczone, wywierają negatywny wpływ na pracę całego naszego organizmu. Nierównowaga hormonalna może świadczyć również o innych zaburzeniach, takich jak: choroba Hashimoto, niedoczynność kory nadnerczy, choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe i inne. 

Jakie badania wykonać?

Jeśli obserwujecie u siebie takie objawy warto wykonać podstawowe badania tarczycy, takie jak TSH, FT3 oraz FT4, a także USG tarczycy. Poziom FT3 oraz FT4 zawsze analizuje się w odniesieniu do poziomu TSH. Warto również wykonać badania Anty-TPO oraz Anty-TG. Ustalenie ich poziomu pomaga w rozpoznaniu chorób o podłożu autoimmunologicznym oraz określeniu stanu metabolicznego tarczycy.

USG tarczycy

Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest nieocenione w diagnozowaniu schorzeń tarczycy, jak też pogłębianiu diagnozy po wykonaniu badań laboratoryjnych. To proste i bezinwazyjne badanie pozwala zobrazować rozmiary, stan oraz strukturę przytarczyc i tarczycy.

USG pozwala na zobrazowanie cech typowych dla chorób nowotworowych, stanów zapalnych występujących w chorobie Hashimoto, czy Gravesa-Basedowa. Umożliwia ono również kontrolowanie zmian, które zostały rozpoznane wcześniej. Na USG tarczycy widać również szyjne węzły chłonne, których powiększenie powinno skłonić do dalszych badań, zwłaszcza gdy nie jest związane z przeziębieniem, zapaleniem gardła, czy problemami z zębami.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?