Bóle kolan przy zginaniu? Nie ignoruj tego!

Co może powodować dolegliwości bólowe kolan?

Ból kolan może być związany zarówno z urazem czy kontuzją, jak i rozwijającymi się zmianami zwyrodnieniowymi czy chorobami ogólnoustrojowymi. Co istotne, w różnicowaniu schorzenia stawu kolanowego, bardzo ważne jest umiejscowienie bólu oraz jego charakter. Dolegliwości bólowe kolan przy ich zginaniu najczęściej towarzyszą takim chorobom jak:

  • zwyrodnienie stawu kolanowego;
  • chondromalacja rzepki;
  • kolano skoczka;
  • kolano biegacza;
  • torbiel podkolanowa Bakera;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • dna moczanowa.

Ból kolan jest objawem, który świadczy o rozwijającej się patologii w obrębie tkanki stawowej. Bagatelizowanie tej dolegliwości nie jest dobrym pomysłem. Wczesne postawienie diagnozy i szybkie wdrożenie leczenia często pozwala zaoszczędzić choremu skomplikowanych zabiegów i długotrwałej rehabilitacji.

USG kolan w diagnostyce dolegliwości bólowych

W diagnostyce chorób i urazów stawu kolanowego najczęściej niezbędne są badania obrazowe. Jednym z najczęściej wykorzystywanych badań jest USG stawu kolanowego. To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na zobrazowanie niemal wszystkich struktur stawu kolanowego. Co ważne, ultrasonografia jest metodą umożliwiającą zbadanie stawu kolanowego w ruchu.

Przygotowanie i przebieg badania ultrasonograficznego kolan

Niewątpliwą zaletą badania ultrasonograficznego kolan jest fakt, że nie wymaga ono od pacjenta specjalnego przygotowania. Wystarczy, że zgłosi się on do gabinetu lekarza wraz z dokumentacją dotyczącą wcześniejszego leczenia. Ponadto, na badanie warto zgłosić się w luźnym ubraniu, które umożliwi komfortowe odsłonięcie kolan.

Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej – na brzuchu lub na plecach, w zależności od badanych struktur. W trakcie badania specjalista może poprosić pacjenta o określony ruch w obrębie stawu kolanowego, który umożliwi ocenę wzajemnego ułożenia poszczególnych tkanek. Lekarz rozpoczyna badanie od nałożenia na skórę kolana specjalnego żelu, po czym przykłada do niej niewielką sondę aparatu USG. Obraz widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu USG, przy czym lekarz może od razu poinformować pacjenta o zaobserwowanych nieprawidłowościach. Po zakończonej wizycie pacjent otrzymuje od specjalisty zdjęcia badanych struktur wraz z opisem.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?