Badanie USG piersi w ciąży

Dlaczego badanie ultrasonograficzne piersi w trakcie ciąży jest tak ważne?

Rak piersi zbiera tragiczne żniwo – tylko w 2020 roku chorobę tą wykryto u 25 tysięcy Polek, a u 9 tysięcy kobiet była ona przyczyną śmierci. Choć większość zachorowań na nowotwory piersi odnotowuje się u kobiet w wieku pomenopauzalnym, nawet 10% wszystkich przypadków dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Szczególną sytuacją jest rak piersi u ciężarnych, który definiowany jest jako choroba rozpoznana w trakcie ciąży lub do roku po narodzinach dziecka.

Statystyki wskazują, że nowotwory piersi diagnozowane są u kobiet ciężarnych znacznie później niż w przypadku reszty populacji. Opóźnienie to wynosi od 2 do nawet 7 miesięcy od wystąpienia pierwszych symptomów choroby. Jest to spowodowane w dużej mierze faktem, że objawy rozwijającego się raka piersi są mylone ze zmianami związanymi z ciążą.

Jedną z najlepszych metod diagnostyki przesiewowej raka piersi u ciężarnych jest badanie ultrasonograficzne piersi. Pozwala ono na wczesne zdiagnozowanie rozwijających się zmian nowotworowych i szybkie wdrożenie leczenia, co znacznie poprawia rokowania pacjentek.

Jakie jest stanowisko ekspertów?

Która ciężarna powinna rozważyć wykonanie USG piersi? Jasno określa to stanowisko Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników:

  • u ciężarnych powyżej 35. roku życia – wskazane jest wykonanie USG piersi w I lub II trymestrze ciąży;
  • u ciężarnych przed 35. rokiem życia – należy rozważyć wykonanie USG piersi w I lub II trymestrze ciąży;
  • u ciężarnych z niepokojącymi zmianami w obrębie piersi – należy wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne.

Jak przebiega USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jest też całkowicie bezpieczne, zarówno dla pacjentki, jak i rozwijającego się płodu. Wielką zaletą tego badania jest fakt, że pacjentka nie musi się do niego przygotowywać.

Do badania pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie na leżance z rękoma umieszczonymi nad głową. Pozycja ta pozwala na maksymalne uwidocznienie gruczołu piersiowego, jak i otaczających go węzłów chłonnych. Specjalista przykłada do skóry piersi głowicę aparatu USG, a następnie poprzez wykonywanie delikatnych ruchów, uwidacznia kolejne tkanki. USG piersi jest badaniem w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lekarz może poinformować pacjentkę o ewentualnych zmianach jeszcze w czasie trwania wizyty.

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek