Q&A. Wy pytacie – nasi specjaliści odpowiadają – Alergia

multimed_q_a_alergia-kopiaNa Wasze pytania odpowiadają specjaliści MULTI MED: dr Robert Kuszyński – alergolog dziecięcy, pediatra i pulmonolog dziecięcy oraz dr Krystyna Jastrzębska-Janas – alergolog, alergolog dziecięcy oraz pulmonolog dziecięcy.

Pytanie 1.
Jakie testy można wykonać 2 letniemu dziecku, aby zdiagnozować u niego alergię?
Teoretycznie u dziecka 2letniego można wykonać testy skórne, ale do ich wykonania potrzebna jest współpraca małego pacjenta. W związku z tym diagnostykę alergii w tym wieku opiera się głównie na badaniach z krwi.

Pytanie 2.
Lekarz alergolog, u którego byliśmy w ramach NFZ stwierdził, że moje dziecko ma prawdopodobnie alergię krzyżową. O co dokładnie chodzi, jak to się objawia? Testów jeszcze nie zrobiliśmy, bo są długie terminy.
Alergia krzyżowa polega na tym, że w świecie pyłków i pokarmów występują takie same cząsteczki uczulające. Przy diagnostyce alergii wziewnej, przy dodatnich testach można wnioskować, które pokarmy będą wywoływały reakcje alergiczne.

Pytanie 3.
Jakie testy trzeba wykonać w przypadku alergii pokarmowej? Od czego zacząć?
Trzeba przede wszystkim zastanowić się wspólnie z lekarzem, czy mamy do czynienia z reakcją alergiczną na pokarmy. Jeżeli tak, należy zacząć od testów skórnych z alergenami pokarmowymi. Bardzo ważna jest obserwacja objawów w zależności od diety. Można wykonać testy skórne z aa. natywnymi, czyli świeżymi produktami, a nie ekstraktami z buteleczek.

Pytanie 4.
Czy po 25 roku życia można zrobić jeszcze odczulanie? Chodzi o alergię na różnego rodzaju pyłki itp.
Najlepszą metodą terapeutyczną jest unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego często konieczne jest stosowanie farmakoterapii lub przeprowadzenie swoistej immunoterapii, czyli tzw. odczulania. Immunoterapię można przeprowadzić praktycznie w każdym wieku, przeciwwskazaniem bezwzględnym objęte są dzieci do ukończenia 2 r.ż. Nie ma określonej górnej granicy wieku. Stosowanie immunoterapii u osób starszych ogranicza częste współistnienie chorób przewlekłych. Jednakże każdego chorego na chorobę alergiczną, niezależnie od wieku, powinien zbadać doświadczony lekarz specjalista alergologii pod kątem korzyści i ewentualnego ryzyka wynikających z zastosowania immunoterapii.

Pytanie 5.
Czy można być uczulonym na sierść zwierzęcia, mimo że wcześniej alergia nie dawała objawów?
Alergia może pojawiać się w każdym momencie życia, niekoniecznie objawy muszą być obecne od dzieciństwa. Na wystąpienie alergii mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Osoby obciążone dodatnim wywiadem rodzinnym posiadają większe ryzyko zachorowania na alergię. Ryzyko wystąpienia choroby wynosi około 40% w przypadku alergii u jednego z rodziców, a około 60%, gdy taką stwierdza się u obojga.
Jednak nie musi to oznaczać, że pełne objawy wystąpią od razu. W przypadku niektórych ludzi, dopiero długotrwała ekspozycja na alergeny prowadzi do rozwinięcia się pełnoobjawowej alergii.

Pytanie 6.
Całe lato mam zatkany nos. Może to być objawem alergii?
Tak, oprócz wodnistego wycieku z nosa, kichania, świądu czy zaczerwienienia nosa, zatkany nos może być objawem alergii. Diagnozujemy wtedy alergiczny nieżyt nosa – ANN, potocznie zwany katarem siennym lub pyłkowicą. Alergiczny nieżyt nosa spowodowany jest przez pyłki roślin, pleśnie, roztocza kurzu. Jeśli objawy powtarzają się zazwyczaj co roku w określonym miesiącach odpowiadających sezonowi kwitnienia rośliny, na którą chory jest uczulony mówimy wtedy o sezonowym alergicznym nieżycie nosa, jeśli alergen występuje cały rok np. roztocza kurzu – wtedy o całorocznym alergicznym nieżycie nosa.

Lek. med. Krystyna Jastrzębska-Janas
Lek. med. Robert Kuszyński

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek