Mieszkanie alergika– Ogranicz ilość alergenów

mieszkanie-alergika-870x400

Mieszkanie alergika - jak je urządzić


Jeśli twoim utrapieniem jest alergia, twoje własne mieszkanie, może być przestrzenią wrogą dla twojego zdrowia lub – wręcz przeciwnie – może stać się azylem wolnym od uczulających zagrożeń. Podpowiadamy, jak je urządzić, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się objawów alergii.

Piekące i zaczerwienione oczy nie muszą być objawem wirusowego zapalenia spojówek. To może być alergia. Objawy uczulenia mogą się pojawić np. wraz z zainstalowaniem w mieszkaniu nowej wykładziny. Żeby alergik mieszkał w swoim lokum wygodnie, przytulnie i bezpiecznie, nie musi rezygnować z wielu udogodnień i elementów wyposażenia wnętrza tylko dlatego, że podobno sprzyjają one powstawaniu przesadnej reakcji organizmu na czynnik uczulający. Powinien tylko – w zależności od tego, jakie są przyczyny alergii, z którą się zmaga – odpowiednio zorganizować sobie zarówno aranżację wnętrza, jak i wykonywane w mieszkaniu czynności. Rodzaje alergii, z którymi zmaga się osoba uczulona, mają duży wpływ na jej decyzje odnośnie zakupu mebli i sprzętu. Najrozsądniej byłoby robić zakupy, mając przeprowadzone uprzednio testy na alergię – wtedy od razu byłoby wiadomo, co wolno kupić, a co może uczulić i czego unikać, aby nie pojawiły się alergie krzyżowe.


Sposoby na alergie, czyli bezpieczne mieszkanie:

  • Jeśli twoim problemem jest alergia wziewna, czyli alergia na kurz, alergia na roztocza lub alergia na psa, zainwestuj w wykładziny z bezpiecznych włókien i polimerów, a jeszcze lepiej z nich zrezygnuj i pozostaw tylko łatwe do odkurzenia i umycia podłogi drewniane lub z paneli.
  • Sprzątaj tak często, jak to możliwe – aby usunąć ze swojego otoczenia alergen w postaci kurzu. Do takich prac przyda ci się specjalny odkurzacz – z filtrami blokującymi wydostawanie się cząstek kurzu z urządzenia, najlepiej czyszczący na sucho i na mokro – tego typu sprzętem możesz szybko i bez większego wysiłku wyczyścić nie tylko podłogi, ale także tapicerkę mebli czy grube zasłony.
  • Meble i parapety ścieraj na mokro – w ten sposób trwale usuwasz kurz. Absolutnie nie stosuj miotełek, które tak naprawdę kurzu nie zbierają, a jedynie go przeganiają z miejsca na miejsce.
  • Często wietrz mieszkanie, ale rób to tylko w czasie, kiedy w powietrzu nie ma zanieczyszczeń i nie wieje silny wiatr – to ważne, szczególnie, jeśli twoim problemem jest alergia na pyłki. Zainwestuj w specjalne filtry do okien, gęste firanki i zasłony oraz odpowiednie żaluzje, dzięki którym do wnętrza dotrze mniej zanieczyszczeń. Pamiętaj, że najwięcej pyłków jest w powietrzu wtedy, gdy najczęściej się wietrzy, czyli wieczorem i o poranku. No i wreszcie nie zapomnij prać zasłon i firan nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie.
  • Dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Nie może być zbyt wilgotno, bo to sprzyja rozwojowi pleśni, ani zbyt ciepło – bo może uaktywnić się alergia na roztocza.Aby uniknąć obecności roztoczy w pościeli, wietrzymy ją – najlepiej w mroźne dni – idealnie, jeśli na dworze byłoby ok. minus 18 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze roztocza giną.
  • Ściany maluj tylko farbami antyalergicznymi. Nie daj się nabrać na ponoć cudowne, tanie farby. To mają być produkty odpowiedniej jakości i w wersji antyalergicznej.
  • Jeśli już inwestujesz w dywan, to tylko taki, który można czyścić i prać. Przemyślane zastosowanie dywanów jest bardzo zasadne, kiedy wykryto alergię u dzieci, które przebywają w mieszkaniu – podłoga z dobrą wykładziną, jest dla maluszka idealnym poligonem doświadczalnym podczas nauki chodzenia i do zabawy.
  • Na meble tapicerowane nałóż nieuczulającą kapę z bawełny i często ją pierz. Nie musisz rezygnować z poduszek ozdobnych – pamiętaj tylko o ich regularnym oczyszczaniu.
  • Kupując meble zainwestuj w szafki zamykane i w witryny, bo w nich zbiera się mniej kurzu.
  • Jeśli decydujesz się na pranie w domu a nie w pralni, stosuj tylko środki ekologiczne, a alergia skórna nie stanie się twoim udziałem.
  • Łazienki i kuchni nie wyposażaj w dywany – w pomieszczeniach tych jest zawsze bardzo wilgotno, a to – jak już wiesz – sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. Ściany maluj odpowiedniej jakości farbą – oddychającą ale wodoodporną.
  • Zrezygnuj z trzymania w mieszkaniu efektownych zbieraczy kurzu, czyli bibelotów i przedmiotów ozdobnych, bo ich czyszczenie jest kłopotliwe, a przecież nie chcesz, aby we własnym mieszkaniu dopadła cię alergia na kurz.
  • Zachowuj dużą czystość w łazience i stosuj tylko środki, które nie powodują uczuleń, szczególnie jeśli pojawia się alergia w ciąży lub alergia u dzieci.
  • Jeśli twoim problem jest alergia kontaktowa, wprowadź do sypialni drewno zamiast obić tapicerskich i elementów metalowych z domieszką niklu. Kup materac z pokrowcem z naturalnych, przewiewnych włókien, a do łóżka stosuj tylko pościel atłasową z naturalnych surowców.
Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?