Specjalizacje

Mykolog

CENA WIZYTY: 130 zł

Czym zajmuje się lekarz mykolog?

Lekarz mykolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, różnicowaniem i leczeniem chorób układowych i skórnych wywołanych przez grzyby i drożdże patogenne. Do jego zadań należy:

  • wykonywanie badań przedmiotowych i podmiotowych z ukierunkowaniem na rozpoznawanie infekcji grzybiczych;
  • pobieranie materiału biologicznego do badań (zeskrobiny ze śluzówek, próbki wydzielin z pochwy, penisa, próbki śliny, naskórka), wysyłanie ich do laboratorium lub samodzielne badanie i interpretacja otrzymanych wyników;
  • planowanie leczenia farmakologicznego i diety;
  • kontrola stanu zdrowia w trakcie i po terapii;
  • zapobieganie infekcjom i nadkażeniom grzybiczym i drożdżakowym – m.in. poprzez edukowanie pacjentów.

Kiedy należy udać się do mykologa?

Mykologa należy odwiedzić, kiedy:

  • na skórze, włosach, paznokciach lub błonach śluzowych pojawiły się swędzące, łuszczące się, czerwone lub białe zmiany;
  • w okolicach narządów płciowych lub odbytu występują świąd, pieczenie, upławy;
  • w jamie ustnej pojawiły się bolesne nadżerki, owrzodzenia, zajady;
  • obserwujemy nie dające się wyjaśnić zmęczenie, apatię, senność, trudności w koncentracji i nauce;
  • w trakcie lub po antybiotykoterapii, leczeniu onkologicznym albo z zastosowaniem sterydów wystąpiło nadkażenie grzybami lub drożdżakami;
  • istnieje podejrzenie, że kobieta ciężarna, u której zdiagnozowano grzybicę, może podczas porodu zarazić swoje dziecko.

Jak często należy odwiedzać mykologa?

Specjalistę tego odwiedzimy tylko raz w ramach konsultacji, kiedy okaże się, że przyczyną problemów zdrowotnych nie są grzyby chorobotwórcze, ale inne czynniki patogenne. Jeśli wykryta zostanie grzybica, wizyty początkowo będą częste – wyznaczane przez specjalistę. Ich terminy będą dostosowane do rodzaju prowadzonej terapii.

Jak przygotować się do wizyty u mykologa?

Przynosimy posiadaną dokumentację medyczną i wyniki badań laboratoryjnych. Nie malujemy paznokci, usuwamy zbędne owłosienie z obszarów pokrytych zmianami skórnymi, nie pędzlujemy skóry ani błon śluzowych roztworem fioletu gencjanowego. Jeśli zmiany dotyczą głowy, nie farbujemy włosów. Myjemy jamę ustną, a bezpośrednio przed wizytą nie pijemy żadnych ciemnych napojów ani nie spożywamy silnie barwiących produktów spożywczych (kolorowe owoce, buraki, soki z ciemnych owoców).

Mykolog – istotne informacje

W Polsce nie ma specjalizacji medycznej z mykologii. Aby lekarz mógł zostać specjalistą w tej dziedzinie, musi ukończyć studia medyczne i biologiczne lub podyplomowy kurs w zakresie mykologii.

+ Czytaj więcej

Tech.

Maria Urbańczyk

Mykolog

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?