Znaczenie fizjoterapii w leczeniu płaskostopia poprzecznego

Czym jest płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne to zaburzenie zlokalizowane w obrębie stopy, polegające na dotykaniu podłoża przodostopiem-konkretnie powierzchnią II i III głowy kości śródstopia. Specjaliści zaznaczają, że opisywaną przypadłość należy traktować raczej jako wariant budowy stopy, który może wywoływać u pacjenta dolegliwości bólowe, aniżeli chorobę. Niemniej należy leczyć je zawczasu, ponieważ zaniedbania mogą prowadzić do rozwoju dokuczliwych stanów zapalnych w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych, utrudniających codzienne funkcjonowanie.   

Jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego?

Przyczyny płaskostopia poprzecznego można podzielić na nabyte (występujące znacznie częściej) i wrodzone. Do nabytych przyczyn płaskostopia poprzecznego zalicza się: nadmierną masę ciała, przykurcz mięśnia brzuchatego łydki, noszenie butów na wysokim obcasie z wąskim czubkiem i urazy. Rozwojowi sprzyjają również niektóre choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne oraz stany takie jak ciąża czy menopauza.

 Wśród przyczyn wrodzonych wyróżnia się wiotkość stawową, z którą wiąże się osłabienie funkcji więzadeł, mięśni i torebek stawowych.

Objawy płaskostopia poprzecznego

U wielu pacjentów płaskostopie poprzeczne przez długi czas nie daje o sobie znać. Czasem zdarza się, że chory zgłasza się do lekarza z powodu: odcisków na skórze położonej nad I i III kością śródstopia lub bólu pojawiającego się zwłaszcza podczas chodzenia. Nieleczone płaskostopie poprzeczne zwiększa ryzyko wystąpienia innych deformacji stopy (m.in. palców młotkowatych i haluksów), może wywoływać stany zapalne w stopie i zaburzać chód. Dlatego z fizjoterapią zdecydowanie nie należy zwlekać! 

Jaką rolę pełni fizjoterapia w leczeniu płaskostopia poprzecznego?

Leczenie płaskostopia poprzecznego rozpoczyna się od metod zachowawczych. Wykwalifikowany fizjoterapeuta pomaga wybrać pacjentowi wkładki ortopedyczne, zwłaszcza te wyposażone w wybrzuszenie zwane pelotą metatarsalną, które odciążają łuk poprzeczny i głowy II, III i IV kości śródstopia.  Dzięki temu stopa ustawia się prawidłowo, a co za tym idzie, zmniejsza się ból. W terapii wykorzystuje się również zabiegi zmniejszające nasilenie stanu zapalnego np. naświetlanie laserem lub jonoforezę z lekiem przeciwzapalnym. Niezwykle pomocna okazuje się też terapia manualna, pozwalająca uelastycznić struktury stopy i przywrócić prawidłowe wzorce chodu.

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne

Regularne ćwiczenia są niezbędne w niwelowaniu konsekwencji związanych z płaskostopiem poprzecznym. Mają na celu przede wszystkim: wzmocnienie mięśni stóp, rozciągnięcie mięśnia brzuchatego łydki oraz mobilizacje stopy. Pacjentom najczęściej zaleca się podnoszenie stopami różnych przedmiotów np. woreczków wypełnionych piaskiem, ołówków lub patyczków. Fizjoterapeuci rekomendują także chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp po wyznaczonej linii.  

Copyright © 2024. MULTI MED. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: Tworzenie stron internetowych - Jellinek

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w 28 sekund?